%0
Proje Hakkında Konum Galeri Tasarım Sosyal Yaşam

Arketip Evler

Mimar Emre Arolat, başlangıç modelinden yola çıkarak, otantik Türk/Anadolu evlerinin dış yaşam alanı, “hayat, havuş (Antakya yöresindeki adı) ya da ayazlık” denilen teras kullanımını, (insanın deneyimlerle gelişen ve değişen davranışları gözönüne alınarak) bugünün konforuyla bütünleştirip Arketip Evlerini yarattı. Ev içindeki yaşam ilişkilerini düzenlerken bir yandan da doğadan ayrılmadan yaşamanın olanca keyif ve huzurunu da sunmayı başaran bir proje.

Düzenli bir taşıyıcı sisteme oturan, ortak kat holü, daire içi servis ve ıslak alanlar, koridor, esas alanlar ve teraslar sıralaması ile geliştirilen doğrusal planimetrinin, her farklı büyüklükteki konut biriminde kesintisiz bir biçimde sürdürülmesiyle, dairelerin gün ışığından en iyi şekilde yararlanmaları sağlandı. Bu düzenek aynı zamanda yapım döneminde söz konusu olabilecek daire ebat değişikliklerini de olanaklı kıldı. Doğu-batı yönünde yerleştirilen doğrusal blokların orta bölümlerde gevşetilerek kopartılmasıyla kuzey-güney yönünde cazip bir ortak alana dönüşen derin boşluk, ana peyzaj kotunun bir altında düzenlenen sosyal tesisle de sağlam bir ilişki kurarken, bloklar arasında bırakılan boşluklar, özel bahçeler olarak düzenlendi. Bu gevşeme ve kopmalar, üst katlarda da daireler tarafından kullanılan üzeri kapalı geniş terasların oluşturulmasına olanak verdi. Bu detaylar sayesinde Arketip Evler Göktürk bölgesinde bir
yıldız gibi parlıyor.

Konut Sayısı 273
Toplam Peyzaj Alanı 87.401 m²
Arsa Alanı 28.528 m²
Adres

Göktürk Merkez Mh., Panayır Çayırı Sokak, 34075 Göktürk Merkez Mh./İstanbul, Türkiye

YOL TARİFİ
Galeri

Arketip Evleri’nin Mimarı
Emre AROLAT

Emre Arolat Architects'in ortaklarından mimar Emre Arolat, 1963'te Ankara’da doğdu. 1982’de Galatasaray Lisesi’nden, 1986’da MSÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1986-87 yıllarında ABD Washington D.C.’de Metcalf Mimarlık Bürosu’nda çalıştı.

1992 yılında MSÜ Mimarlık Fakültesi'nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 1987-2004 yılları arasında Arolat Mimarlık'ta, Şaziment ve Neşet Arolat'la birlikte tasarımcı ortak olarak çalıştı. Çalışmalarına 2004 yılında Gonca Paşolar ile birlikte kurduğu ve 2008 yılında Şaziment Arolat ile Neşet Arolat'ın, 2009 yılında da Kerem Piker ve Sezer Bahtiyar'ın ortak olarak katıldığı EAA-Emre Arolat Architects'te devam ediyor.

Tasarım ve Mimarlık
midclubs

Arketip Sosyal Yaşam

Arketip Evler, İstanbul'un oksijen deposu olan Belgrad Ormanının yanı başında ! Özellikle yürüyüş, koşu ve bisiklet sporu için elverişli durumu ve doğal güzelliği sayesinde ormana komşu olan tüm bölgelerden yüksek rağbet görmekte. Hal böyle olunca Arketip Evler'e sadece yüzme sporu için havuz yapmak kaldı.

Sosyal Tesis

Projeler Lokasyon
İstanbul'un en güzel lokasyonlarında projeler yapmaya devam ediyoruz