%0
Proje Hakkında Konum Galeri Tasarım

Autopia

40 yıllık sektör deneyimi ve başarılı projelere imza atma geleneğine sahip Keleşoğlu İnşaat ve Gül İnşaat ortaklığında inşa edilen AUTOPIA, Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük otomobil alışveriş merkezi olma özelliğine sahip.

150 milyon dolarlık bir yatırımla, 117.000 metrekare satılabilinir ve kiralanabilinir alana sahip projede 470 adet mağaza bulunmaktadır. . 365 gün süren bir otomobil fuarı olarak tasarlanan AUTOPIA dünyada bünyesinde test sürüş pisti olan ilk alışveriş merkezidir. Ayrıca kurulan özel tribün sistemi sayesinde içerisinde arabayla gezilebilen tek alışveriş merkezi olma özelliğine de sahiptir.

Metrekare bazında Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi olan Autopia, mimari olarak tasarım ve fonksiyon açısından dünyada sayılı yarışmalara gönderilmiş bir projedir. Türkiye’de ise dış cephesi ısıya dayanıklı cam giydirme olan ilk alışveriş merkezidir.

Toplam Arsa Alanı 47.151 m²
Toplam İnşaat Alanı 170.651 m²
Mağaza Sayısı 542
Adres

Atatürk Mahallesi, E-5 Üzeri, Adnan Kahveci, 34522 Beylikdüzü/İstanbul

YOL TARİFİ
Galeri

Autopia'nın mimarı
Dara Kırmızıtoprak

1962 Ankara doğumlu, 1982 İTÜ Mimarlık Fakültesi mezunuyum. Eğitim ve profesyonel çalışma hayatım Türkiye insanının artık yerleşik düzene geçtiği, aynı mahalle veya evde komşuluklar geliştirdiği, kalıcı ve sosyal hedeflerin olduğu dolayısıyla yaşadığı, çalıştığı mekanı önemsemeye başladığı döneme denk geldiği için mesleğimi rahatlıkla ve bol imkanlarla kullanma şansım olduğunu, bu anlamda önceki dönem mimarlarından daha şanslı olduğumu itiraf etmeliyim. Buna malzeme bolluğunu (önce ithalat, sonra imalatla), müşteri profilinin yeniliklere açık ve cesur yaklaşımını, gelişen seyahat ve iletişim imkanlarını da eklersek, hakikaten mimari anamda önemli sıçramaların yaşandığı bir döneme tanıklık ve öncülük etmekte olduğumuzu söyleyebilirim.

Tasarım ve Mimarlık

Autopia'nin mimarı
Gökhan Avcıoğlu

1994 yılında İstanbul'da GAD (Global Architectural Development) firmasını, 2014 yılında da mimarlık ve yerleşme kültürü üzerine araştırma ve paylaşımlar yapmak üzere GAD vakfını kurdu. 1983 yılında KSÜ’de Mimarlık eğitimini tamamlayan Gökhan Avcıoğlu'nun kurduğu bu iki farklı kurum, inşa etme teknikleri ve geliştirilmesi bir yana mimarlık mirası, mimari mekan, bugünün ihtiyaçları ve gelecek hatta başka gezegenlerde de yasam üzerine düşünceler geliştiriyor ve bunları çeşitli mecralarda düzenli olarak paylaşıyor.

GAD ofis ile farklı işlevlerde ve değişik aşamalarda 25 yılda 250’nin üzerinde proje oluşturdu ve bunlardan önemli bir kısmının inşasını gerçekleştirdi.

Tasarım ve Mimarlık

Projeler Lokasyon
İstanbul'un en güzel lokasyonlarında projeler yapmaya devam ediyoruz